Slovensko – tipy na výlet

CO MUSÍTE VIDĚT

Slovensko je pro Čechy tou nejbližší zahraniční zemí, a to nejen co do vzdálenosti, ale i dalších elementů: snadno se dorozumíme, pojí nás dlouhé roky společné historie a láká nádherná příroda.

To vše přispívá k tomu, že Češi na Slovensko nezanevřeli ani v té obrovské záplavě exotických dovolených a stále patří k nejnavštěvovanějším zemím.

Nejoblíbenějším turistickým cílem jsou hory. Vysoké a Nízké Tatry, Malá Fatra či Slovenský ráj hrají již dlouhodobě prim mezi oblíbenými místy na Slovensku.

Další turistickou atrakcí jsou termální lázně, které lákají především dobrými cenami a celkovou dostupností na Slovensko. Když se spojí s vhodnými výlety např. do Tater, může nahradit plnohodnotnou dovolenou u moře. Častým cílem jsou především známé termály Bešeňová, Štúrovo, Podhájská, Velký Meder či Rajecké Teplice.

Vysoké Tatry
Toto nejvyšší slovenské pohoří s krásnými štíty a údolími se nachází v severní části Slovenska, na hranicích s Polskem. Národní park Vysoké Tatry je nejznámějším a nejnavštěvovanějším pohořím celého Slovenska. Nejvyššími horami jsou Gerlachovský štít (2 655 metrů) a Lomnický štít (2 632 metrů). Úchvatná jsou také místní plesa – stojatá horská jezírka ledovcového původu (např. Štrbské pleso, Velké Hlinecké pleso). V roce 1949 bylo území Vysokých Tater prohlášeno za Tatranský národní park (TANAP). V roce 1993 byly Vysoké Tatry i s jejich polskou částí prohlášené organizací UNESCO „Biosférickou rezervací Tatry“.

Štrbské pleso
Toto ledovcové jezero se nachází na jižní straně Národního parku Vysoké Tatry v nadmořské výšce 1 346,6 metrů. Leží v národní přírodní rezervaci Furkotská dolina. Jeho rozloha činí 19,76 ha, délka je 640 metrů, šířka 600 metrů a hloubka 20 metrů. V roce 1872 zde vznikla osada, která je doposud nejvýše položenou osadou na Slovensku. Od roku 1885 má Štrbské pleso také charakter klimatických lázní. Lázně Štrbské pleso jsou nejvýše položenými lázněmi na Slovensku. Mohou se pyšnit především svými úspěchy v léčbě pacientů s chronickými onemocněními dýchacích cest. Lázeňský komplex je tvořen léčebnými domy a hotely. Právě vysokohorské prostředí dělá z lázní na Štrbském plesu jeden z nejnavštěvovanějších lázeňských komplexů.

Velká Fatra – Vlkolínec
Malá vesnička leží na úpatí Velké Fatry pod kopcem Sidorovo. Rezervace lidové architektury je zapsána v UNESCO jako kulturní dědictví. Vesničku z malých dřevěných domků založili uhlíři a dřevorubci. První písemná zmínka o osadě pochází z roku 1376. Počkejte si ve Vlkolínci na západ slunce, kdy dřevěná obydlí mění barvy.

Bojnický zámek
Nádherný zámek na Slovensku, který proslavila pohádka Šíleně smutná princezna, najdete nedaleko města Prievidza. Jeho dnešní tvář pochází ze začátku 19. století. Ján František Pálffy se inspiroval francouzskými zámky na Loiře a pustil se do rozsáhlé rekonstrukce.

Čičmany
I zde se budete cítit jako v pohádce. Obci Čičmany asi 30 kilometrů na jih od Žiliny tvoří krásné roubenky. Jsou ale výjimečné: jejich stěny zdobí ornamenty připomínající výšivky čičmanských žen. Památková rezervace lidové architektury zůstává jednou z nejsvéráznějších obcí na Slovensku.

Oravský hrad
Jeden z nejkrásnějších hradů na Slovensku se vypíná nad městečkem Oravský Podzámok. Kdysi patřil Matúši Čáku Trenčianskému. Je rozlehlý a vznikl postupným budováním obranných, obytných a hospodářských staveb od 13. do začátku 20. století. Každou zimu, vždy na konci roku, prý chodí jeho stav kontrolovat černá dáma.

Stezka v korunách stromů Bachledka

Stezka v korunách stromů Bachledka byla po roce příprav vystavena za pouhé dva měsíce, a to na rozhraní dvou národních parků – Tatranského a Pieninského. Dřevěný chodník má délku 1234 metrů (pro srovnání – stejná atrakce v Lipně nad Vltavou je dlouhá 675 metrů, v Janských Lázních 1500 metrů). Procházku po chodníku zpestřují tři dobrovolné adrenalinové překážky, při jejichž přechodu vidíte hloubku pod sebou. Na stezce jsou umístěny doplňovačky pro děti, dokonce i v češtině.

Spišský hrad

Je jedním z největších hradních komplexů v Evropě. Nachází se na kopci z travertinu. Hrad se nachází nedaleko od obce Spišské podhradí. Dovíte se něco o historii hradu. Například, že jako jeden z mála hradů odolal tatarským nájezdům, nebo že na budování hradu se velkou měrou podíleli zedničtí mistři z Itálie.

Liptovský Mikuláš (Liptovský Svatý Mikuláš)

Dnes již jenom ze dvou slov složený název zněl až do roku 1952 „Liptovský Svatý Mikuláš“. Jedná se o významné okresní město a centrum cestovního ruchu, které leží na pravém břehu Váhu, a je obklopené vysokými horami. Na západní straně od města se nachází obrovská vodní nádrž Liptovská Mara. Uprostřed náměstí stojí barokní Župní palác, v němž kromě jiných institucí, sídlí také obvodní úřad.

 Termály Slovensko

Slovensko je termální ráj! Slovensko a jeho termální lázně jako jsou Podhájska, Bešeňová, Veľký Meder, Piešťany, Štúrovo a podobně jsou rozloženy na celé ploše Slovenska od východu na západ a od severu na jih. Slovensko bohaté na termální lázně nabízí široké využití chemických a fyzikálních vlastností termálních vod, které se využívají k léčení různých potíží zdraví lidí. V zemi je veřejnosti přístupno více než 40 termálních koupališť a aquaparků, které jsou ideálním prostředím pro vyřádění malých rošťáků a odpočinek jejích rodičů.

KAM S DĚTMI

Banská Bystrica
Plážové koupaliště Aqualand nacházející se v klidové části centra města Banská Bystrica je to správné místo pro odpočinek, sport a zábavu. Jeho součástí je jezero, 6 bazénů, 2 tobogány, vodní skluzavka, dětský zábavní park, sportovní hřiště na plážový volejbal a fotbal, 18 dráhový minigolf, bowlingová hala, badmintonová hala, stoly na stolní tenis a vodní šlapadla. Přírodní jezero obklopené zelení má rozlohu 2,5 ha a nabízí možnost koupání, člunkování a využívání šlapadel na druhé straně jezera.

Bratislava

  • Botanická zahrada
    Expozice zahrnuje nad 5 000 druhů především cizokrajných rostlin. Mezi nejhezčí patří rozárium na ploše 0,5 ha s téměř 150 druhy růží. Ve skleníkách jsou k vidění tropické a subtropické rostliny, kaktusy a sukulenty, palmy, flóra Austrálie a mnohé další exotické rostliny.
  • ZOO
    Nachází se v Mlýnské dolině nedaleko Dunaje a je oblíbenou bratislavskou atrakcí. Najdete tu téměř 1000 zvířat. Součástí ZOO je i Dinopark s maketami dinosaurů, či pavilon lidoopů.
  • Zlaté písky
    Chcete-li se osvěžit, můžete se zastavit v tomto bratislavském sportovně rekreačním areálu. Návštěvníci si můžou vychutnat koupání v mimořádně čisté vodě a písečnou pláž.
  • Sluneční jezera Senec
    Sluneční jezera ve městě Senec patří mezi nejnavštěvovanější letní střediska Slovenska. Areál, který je rozdělen na severní a jižní část břehu jezera, se nachází přibližně 25 km od Bratislavy. Jezero je asi 2200 metrů dlouhé a průměrná šířka je asi 400 metrů a jeho rozloha je 100 ha. Návštěvníci zde najdou velké možnosti na ubytování, které zde poskytují hotely, penziony, různé chaty, ale i kempy. Pro milovníky sportovních aktivit jsou zde kromě koupání k dispozici volejbalové plážové hřiště, tenisové kurty, půjčovna sportovních potřeb. Samozřejmostí jsou dětská hřiště, tobogány a další radovánky pro celou rodinu.

Piešťany

  • Funny Park
    Jedinečný aquapark na Slovensku najdete v lázeňském městě Piešťany. Funny Park sestávající z nafukovacích atrakcí, včetně skluzavek a bazénů, nabízí vynikající místo pro zábavu. Můžete si zde vyzkoušet dominantu aquaparku – 14-metrovou věž se skluzavkou Big Slide, která je dlouhá až 50 metrů. Areál zahrnuje tři nafukovací bazény. Vaše děti se mohou vyřádit v zážitkovém bazénu s průměrem 33 metrů a 11 metrovou skluzavkou ve tvaru žraloka.

Komárno

  • Termální koupaliště Patince
    Patince se nachází 17 km od Komárna směrem na Štúrovo a je nejjižnější obcí Slovenska. Areál koupaliště patří do oblasti s nejdelším slunečním svitem a s nejvyššími naměřenými teplotami na území Slovenské republiky. Rekreační středisko bylo vybudováno u termálního pramene vyvěrající z hloubky 180-200 m při teplotě 27 ° C. V areálu termálního koupaliště najdete plážové prostory, sportovní, rekreační a dětský bazén.

CO MUSÍTE OCHUTNAT

Slovenské jídlo je velmi podobné tomu, na jaké jsme zvyklí u nás. Možná proto je mezi Čechy slovenská kuchyně tak oblíbená. Asi nejznámější jsou legendární halušky s bryndzou – knedlíčky z bramborového těsta s ovčím sýrem. Ty se považují za národní jídlo.

Slovenská kuchyně je ale mnohem bohatší. Byla ovlivněna českou, moravskou, německou, rakouskou a zejména maďarskou kuchyní. Proto jsou některá jídla překvapivě pálivá – ochutnejte třeba perkelt.

I když jsou slovenská jídla velice chutná, nejsou příliš zdravá – v tom se podobají české kuchyni. Velice oblíbená jsou typická novodobá hospodská jídla – smažený řízek, hranolky a sladké nápoje. I Slováci mají velice rádi uzeniny a sami dělají úžasné čabajky. Pro kuchyni je typické použití masa, zejména vepřového, a kmínu, který je doslova všudypřítomný. Jídla se nejčastěji ochucují také paprikou, pepřem, majoránkou, samozřejmě nechybí ani cibule a česnek.

Nejvíc si pochutnáte na krajových specialitách, například na skopovém mase připravovaném v tatranském podhůří. Zkuste také skalický trdelník, zvolenskou údenú pečenku, horniacke údené mäso, šarišské placky, soľnohradské halušky, revúcke guľky so soľou, spišské pirohy, liptovské droby, tatranskú sviečkovicu, živánsků pečenu nebo škvarkové pagáče.

Sýry
Nejslavnější je brynza, která je součástí slovenského gastronomického dědictví. Je to přírodní sýr s dlouholetou tradicí, který se vyrábí z hrudkovitého sýru z ovčího mléka, nebo ze směsi sýrů z ovčího a kravského mléka.

Parenica je další sýrová specialita s dlouhou historií. Na její výrobu se používá syrové mléko. Existuje varianta uzená a neuzená. Sýr je typický svým tvarem stočeného pásku.

Dalším pařeným sýrem je korbáčik, který se vyrábí ve tvaru zapletených copů z tenkých pramínků.

Nápoje

Stejně jako v České republice, i na Slovensku je velice oblíbeným alkoholickým nápojem pivo. Nejznámějšími a zároveň kvalitními značkami jsou Zlatý bažant, Šariš a Smädný Mních. Výtečné je rovněž slovenské víno z vinic v Malých Karpatech – například suché bílé víno Furmint.

Chcete-li vyzkoušet něco silnějšího, ochutnejte spišskou borovičku vyráběnou z plodů jalovce, bylinný likér Demänovka podobný naší Becherovce nebo pravou slovenskou švestkovou slivovici.

Z nealkoholických nápojů zkuste z mléka vyráběnou žinčicu.

Zdroj:
www.tatras.cz
http://cestovani.idnes.cz
www.travelguide.sk
www.orbion.cz
http://www.spamagazin.cz/termalni-lazne-slovensko/