Slovensko – cestování s dětmi a zvířaty

Desatero zábavy na cesty…

Než sáhneme po zaručených prostředcích k zábavě, jako jsou DVD přehrávače či tablety a telefony s hrami, nad kterými plesá snad každé dítko, zkusme nechat více pracovat naši fantazii a zapojit do her celou rodinu. Máme pro vás desatero herních tipů, seskupených dle věku nejmladších hráčů.

Pro děti do pěti let

1. Hádejte, co vidím barevného
Vhodné pro malé děti. Hráč uvidí nějaký objekt a řekne: “Hádejte, co vidím červeného/modrého.” Ostatní se rozhlédnou a hádají. Nevybírejte však objekty, které při jízdě zmizí za malou chvíli. Vhodné pro dobu čekání (benzínová pumpa, závory, nádraží…).

2. Hra s citáty
Kdo řekl: Babičko, proč máš tak velké oči?
a) Sněhurka
b) kouzelný dědeček
c) červená karkulka
d) vlk
Pro malé děti musí být tři možnosti ze čtyř tak absurdní, aby byli schopné vybrat správnou odpověď.

3. Hádej, kdo jsem?
Někdo si myslí pohádkovou bytost nebo zvíře (pro starší děti lze obdoba s filmovými postavami) a ostatní hádají pomocí otázek ANO/NE, na koho myslí.

Pro děti do deseti let

4. Viděl jsem z okna..
První hráč začne popisem, co viděl: “Z okna jsem viděl/a paní s deštníkem.” Druhý hráč zopakuje a přidá, co viděl on: ” Z okna jsem viděl/a paní s deštníkem a zajíce.” Další hráč vždy zopakuje celý dosavadní seznam a přidá, co viděl. Kdo zkazí, má ještě jeden pokus. Zkazí-li podruhé, vypadne. Vyhrává poslední, kdo zbyl.

5. Škrtni, co uvidíš
U této hry je třeba malé přípravy předem. Vytvořte seznam asi dvaceti objektů, které můžete během cesty vidět: zvířata, budovy, řeka, rybník, kopec, vlak, policista. Dejte každému hráči kopii seznamu. Jakmile hráč uvidí daný objekt, oznámí to nahlas a škrtne ho ze svého seznamu. Ostatní hráči si ho ze svého seznamu v tu chvíli škrtnout nemohou a musejí čekat na okamžik, kdy sami nějaký objekt uvidí a první ho ohlásí. Pro menší děti můžete nakreslit obrázky. Je dobré určit časový limit, po kterém je vyhlášen vítěz s největším počtem přeškrtnutých objektů.

6. Společný příběh
Na vymyšlení příběhu se podílejí postupně všichni hráči.
1.varianta: každý přidá jen jedno slovo.
2.varianta: každý mluví po určený čas nebo se rozhodne přestat, kdy sám chce.
3.varianta: každému hráči je přidělen jeden předmět, který najdete u sebe (peněženka, klíč, jablko). Hráč pak musí tento předmět zmínit ve své části příběhu.
4.varianta: shromáždíte více předmětů, na které všichni vidí. Cílem je, aby byly postupně všechny předměty zahrnuty do společného příběhu.

7. Příběhy o lidech
Když už máte dost soutěživých her, je zábavné vymýšlet příběhy o lidech, které vidíte z vašeho dopravního prostředku: Jak se jmenují? Kam jdou/jedou? Co budou dělat, až se tam dostanou? Čím humornější historka, tím více děti baví.

8. Poznávací značky
Každý hráč si předem zvolí 5-10 dvoumístných čísel, která si zapíše. Pak se snaží najít tato dvojčíslí na poznávacích značkách projíždějících aut. Zvolené dvojčíslí může být součástí vícemístného čísla na poznávací značce.

Pro děti nad deset let

9. Po stopách
Hra spočívá ve vaší poctivé přípravě, kdy dětem vytisknete nebo nakreslíte trasu vaší plánované cesty a do ní zaznačíte města, významné památky, které budete míjet, i běžné věci z provozu – děti je pak musí odškrtávat a doplňovat do trasy, kde také vidí, jak jim cesta ubíhá

10. 60 sekund na dané téma
Úkolem je mluvit co nejzajímavěji po dobu 60 sekund na téma zadané (vylosované). Příklady témat: Můj pokoj, Jak bych utratil 1000 Kč, nejlepší jídlo, které jsem kdy jedl, apod.

Jídlo a pití na cestu

Především dostatek tekutin, ideální je čistá voda – jednak je zdravější, než slazené nápoje, a zároveň nenatropí tolik škody, když se v autě vyleje.
Svačina ve formě ovoce, zeleniny, obloženého chleba, sušenky. U všeho mít na paměti fakt, že se dítě může umazat, takže raději ne příliš šťavnaté ovoce, jako je meloun či broskev, také není vhodné brát sušenky s čokoládovou náplní.. 🙂
A ještě jeden praktický tip: vlhčené ubrousky. Hodí se nejen k přebalování miminek, ale i na omytí rukou a k dalšímu využití, jako je například omytí sedačky v případě, že kus svačiny nedoputuje přímo na určené místo!

Počítejte s častějšími zastávkami

Důležité je přizpůsobit délku jízdy věku dítěte a jeho možnostem a dělat podle toho i přestávky. U malých dětí vás donutí i přebalování a pravidelné krmení, ty větší už si řeknou. Je dobré využít i odpočívadla, která mají nějaké malé hřiště či prolézačky, aby se děti protáhly.

Vybavení lékárničky

Vybavení dětské lékárničky rozhodně nepodceňujte, může nastat chvíle, kdy vám v podstatě zachrání dovolenou. Protože většina zdravotních problémů, se kterými se vaše děti mohou o prázdninách potýkat, jsou maličkosti. Lze je velmi rychle zažehnat, jen musíte mít čím. Na tohle proto určitě nezapomeňte!

Nevolnost v autě či letadle

Trpí-li vaše dítko nevolnostmi, můžete mu před jízdou naordinovat Kinedryl. Zabírá celkem spolehlivě a navíc se po něm dítě pěkně prospí. Dále je možné žvýkat Travel Gum, nebo užít homeopatický přípravek Cocculine. Kdo chce jít vyloženě přírodní cestou, může zkusit zázvorový čaj – pokud tedy dítě zvládne jeho pálivou chuť.

Do boje proti teplotám

Může to být jen teplota z rozrušení, z přehršle nových zážitků, nebo reakce na sluníčko či malá viróza. Každopádně by ale ve vaší dovolenkové lékárničce pro dítě neměl chybět teploměr, protože je potřeba vědět, zda má vaše dítko jen lehce přes 37 stupňů (tudíž není třeba panikařit, třeba se z toho vyspí), nebo mu teplota stoupla přes 38 stupňů, a je na místě podat léky na její snížení. Je dobré s sebou mít více druhů léků podle věku dítěte. Sirup pro ty nejmenší, pro starší pilulky. Vhodné je vzít i čípky, které se podávají v případě, že dítě zvrací. S těmito léky máte jistě zkušenost i z domácího prostředí, můžete užívat Panadaol, Paralen či Nurofen, nebo další prostředky, na které jste zvyklí.

Průjmy

Je to jedna z nejběžnějších potíží, se kterými se děti na dovolené potýkají. Průjmy se mohou objevit třeba jen jako reakce na jinou stravu, ale také z toho, že prostě není možné zabránit tomu, aby si malé dítě loklo vody z bazénu či moře. To všechno v kombinaci se sluníčkem a novým prostředím jednoduše může u dětí vyvolat průjem. K jeho zastavení můžete použít buď klasické černé uhlí, ale třeba i Smectu. Vzhledem k tomu, že hrozí dehydratace, dbejte vysokého příjmu tekutin. Pokud dítě odmítá dostatečně pít, podejte rehydratační lék, např. Kulíšek.

Alergické reakce a podráždění

Sluníčko, chlorovaná či slaná voda, ale také komáří či vosí píchnutí – to vše způsobuje podráždění kůže či alergické reakce. Doporučujeme Fenistil gel, ale třeba i malé balení Zyrtecu či Zodacu. Vhodné jsou i oční kapky.

Proti kašli a rýmě

Nechce se tomu věřit, ale i u moře v teple může vaše dítě prochladnout, případně chytit nějakou drobnou virózu. Proto byste měli v lékárničce určitě mít dětské kapky do nosu a také něco na kašel, a to jak na usnadnění vykašlávání (Mucosolvan, Sinecosin, Bromhexin), tak i na zklidnění suchého dráždivého kašle (Solmucol, Sinecod).

Odřeniny a spáleniny

Odřeniny, rozbitá kolena či drobná poranění. Žádný velký problém, ovšem chce to mít u sebe nějakou dezinfekci (Peroxid vodíku, Betadine, Jodisol, Septonex), případně mast podporující hojení (Traumaplant, Betadine mast či kalciovou mast). Samozřejmostí je dostatek náplastí (různé velikosti, ideálně voděvzdorné), obvazů a podobně.

V případě spálenin od sluníčka pomůže cokoli s výtažky Aloe vera, případně klasický Panthenol.

Jak dobře upevnit autosedačku?

Dětskou autosedačku vždy ukotvujeme bezpečnostními zádržnými pásy. Dítě do zhruba 1 roku vozíme v tzv. „vajíčkách“ a umisťují se na přední sedačku proti směru jízdy – v této poloze je nutné deaktivovat airbag spolujezdce. Větší děti se přepravují v sedící poloze na zadním pravém sedadle – pro vyšší bezpečnost výrobci dodávají krom pásů i integrovaný odnímatelný pult, ten má i bezpečnostní prvek, při kolizi zabraňuje pohybu dítěte dopředu. Neměli bychom také zapomínat na dobré dotažení fixačních pásů.
Ideální umístění autosedačky je vpravo vzadu, toto umístění je vhodné pro všechny typy autosedaček – sedačka „vajíčko“ se i zde umístí v proti směru jízdy – důvod tohoto umístění je lepší kontrola dětí za pomoci zpětného zrcátka a jakákoliv manipulace se sedačkou či dítětem se děje mimo vozovku v bezpečném prostoru. Ukotvení dítěte do autosedačky je vysvětleno písemnou formou pro každý typ autosedačky, je součástí balení.
Isofix = jednoduchý a bezpečný systém upevnění dětských sedaček do aut

  • skládá se ze 2 částí: rastrového třmenu integrovaného přímo ve vozidle a uchycovacího systému (rastrových ramen) umístěných na sedačce
  • díky propojení třmenů přímo s karoserií je uchycení sedačky mnohem bezpečnější

Podsedák smí používat dítě od 36 kilogramů výše a překročí-li výšku 150 centimetrů.

Cestování s našimi zvířecími miláčky…

Převoz domácích mazlíčků přes hranici je možný pouze s potřebnou veterinární dokumentací:
– psi, kočky a fretka domácí musí být označeni mikročipem
– musí mít pas nebo certifikát, vydaný oprávněným veterinářem, kde je uvedeno číslo mikročipu
– pas musí nosit majitel spolu se zvířetem
– zvíře musí být očkováno proti vzteklině
– speciální ošetření proti vnějším a vnitřním parazitům a doba ošetření před vstupem není na Slovensku požadováno
– vstup s mláďaty mladšími 3 měsíců je vstup umožněn ze všech členských států EU na základě posouzení individuálního případu – štěňata jsou provázená pasem a od narození pobývala v tomtéž místě. Podmínkou je, že mláďata nepřišla do styku s volně žijícími zvířaty, nebo jsou provázena matkou, na které jsou závislá.
Dovoz do pěti domácích mazlíčků lze uskutečnit přes hraniční přechody, určené pro převoz určených domácích mazlíčků, zatímco převážení většího počtu zvířat lze uskutečnit pouze přes hraniční přechod, který má veterinární inspekci.
Když cestujete se svým domácím mazlíčkem, tak jste za něj zodpovědní!

Zákon na téma pes v autě, paragraf 52 „Přeprava nákladu“, odstavec 5 říká: “Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích“. Obecně srozumitelné znění tohoto zákona však nesděluje, co pro onu bezpečnost při přepravě svého psa v autě máme učinit a tak je při silniční kontrole posouzení na policistovi – pro reálné splnění tohoto znění zákona máme při používání bezpečnostního autopásu pro psa, automříže nebo přepravní autoklece, neměli bychom opomenout ani universální autosítě (u těch musíme myslet na to, že je pes může prokousat a obvykle se nedají pevně ukotvit.
Samozřejmě nesmíme zapomenout dávat zvířecímu miláčkovi vodu a dostatek prostoru.

Nevolnost psů při jízdě autem

Jízda v autě nemusí dělat psům dobře. O to je to horší, pokud cestujeme někam daleko. Tyto komplikace mají řešení, nemusíme se proto bát, že bychom se psem nemohli cestovat. Nevolnost psů je způsobena nekontrolovaným pohybem auta a stresem nebo úzkostí.
Jakmile s autem zastavíte, aktivita mozku se vrátí do normálu.

Příznaky, které se mohou objevovat:
– nadměrné slinění (hypersalivace)
– zrychlené povrchní dýchání, polykání, olizování pysků
– neklid, úzkost, třes
– nadavování
– zvracení

Zmírnění nevolnosti:
Měli byste štěně od malička seznamovat s autem, aby si ho spojil pouze s příjemným zážitkem. Neměli byste krmit psa těsně před jízdou.
Je dobré nechat proudit do auta čerstvý vzduch, v autě nekouřit a vyhnout se výrazným vůním uvnitř vozu. Pravidelné přestávky a čistá čerstvá voda jsou neméně důležité.

Prevence nevolnosti:
Váš veterinář vám doporučí moderní léčiva, které byly speciálně vyvinuty pro řešení cestovní nevolnosti zvracení psů. Tyto preparáty mají vysokou účinnost i snášenlivost.
Léky proti cestovní nevolnosti pracují na principu zastavení signálu v mozku, které způsobují zvracení. Některé léky mají nežádoucí účinky např. ospalost, jiné je nemají.

Ubytování pro zvířecí miláčky

Ne všude je zvířecí doprovod vítaný, dovolenou však pracující člověk potřebuje.
Je tedy dobré zvážit všechny možnosti, zda není lepší zvolit komfort psího hotelu.

Jak poznat dobrý hotel?

Čistota především – správný majitel psího hotelu je schopný i při velkém vytížení zvládnout uklízet a nikde po dvorku ani v kotcích se neválejí psí exkrementy nebo špinavé misky na vodu.
Je také dobré si všimnout povahy majitele nebo lidí, kteří se budou o zvíře starat, aby se zvíře po dobu vašeho odloučení cítilo v pohodě.
Ptejte se také na režim dne, který zvíře čeká. Nebojte se popsat důležité zvláštnosti svého zvířete. Čím více otázek, tím lépe. Je dobré zjistit si i recenze.
Psí hotel by měl mít současně zajištěn i veterinární pomoc.
Dobrý hotel dává na výběr možnosti ubytování – v budově či v kotcích.
Správný hotel se přizpůsobí vašemu zvířeti i se stravou, takže mu smíte přinést s sebou granule, které má rád.
V nabídce hotelů bývá i základní výcvik poslušnosti, náprava určitých zlozvyků či kondiční běhání.
Dnes už psí hotel může pro vaše miláčky nabídnout i sledování televize.

Cena hotelů se odvíjí v závislosti na službách, které s hlídáním požadujete. Cena za jedno zvíře a den v hotelu začíná na 100 Kč, ale může to být až 300 Kč. Důležité je včas zvířeti rezervovat místo.

Seznam psích hotelů můžete nalézt například na svetpejsku.cz/psi-hotely, hafici.cz/psi/hotely/ nebo najisto.centrum.cz/rodina-a-spolecnost/zvirata/zvireci-hotely/

Zdroj:
www.novalja.cz
www.chorvatsko.cz
www.havex.cz
www.jaktak.cz
www.baron.cz
www.vitalia.cz
www.tn.nova.cz
www.cestovanisepsem.cz
www.prozeny.cz
http://www.azrodina.cz/2976-hry-na-cesty
http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/texty/deti-chovani-zdravi/hry-a-zabava-na-cesty-do-auta-automobilu-pro-deti-i-dospele