Polsko – počasí
- Trasy na dovolenou
- Tipy na výlet
- Dopravní a místní předpisy
- Počasí a průměrné teploty
- Slovník
- Užitečné kontakty
- Jak cestovat s dětmi/zvířaty
Doba dovolených je primárně časem, kdy si chce člověk odpočinout a nabrat novou sílu. Pro některé lidi je
odpočinkem teplé moře, teploty nad 30 stupňů a vedro takové, že ani v noci neklesnou pod 20 stupňů. Jiní
lidé, zase mají rádi aktivní odpočinek a tedy teploty nad 30 stupňů jim dovolenou zkazí stejně jako lidem, kteří
potřebují teplé moře a najednou se ocitnou v destinaci, kde teplota moře konečně překonala 21 stupňů. Proto
jsme se věnovali v HAVEX týmu i teplotním ukazatelům.
Přejeme vám hezkou dovolenou…..
PRUMĚRNÉ TEPLOTY V POLSKU
A protože na nás na dovolené s největší pravděpodobností čeká horké počasí, máme pro vás pár tipů, jak se v horku chovat.
Jak se chovat při pochůzkách venku
- Pohybujte se pomaleji.
- Vyhledávejte stín.
- Noste lehké, netísnivé oděvy světlých barev s převahou přírodních materiálů, pohodlnou obuv, pokrývku hlavy a sluneční brýle; opalovací krémy nanášejte půl hodiny před vyjitím ven.
- Nevystavujte se zbytečně slunci, zvlášť ne v poledních hodinách.
- Nikdy nenechávejte děti či domácí mazlíčky v zaparkovaném autě.
Pitný režim – co, kdy a kolik
- Nejvhodnější je pít čistou vodu střídavě s minerálkou pro hrazení ztrát solí, střídat druhy minerálek, chlazený slabý čaj (ovocný, bylinkový, zelený), ovocné džusy ředit vodou. Vyhýbejte se alkoholu a nápojům s kofeinem – dehydratují.
- Vypijte nejméně 2-3 litry tekutin za den, v menších množstvích a často.
- Při tělesné aktivitě pijte 2-4 sklenice každou hodinu .
- Noste vodu stále s sebou a upíjejte.
- Nuťte pít zvláště děti a staré lidi – nemají pocit žízně.
- Při pobytu v klimatizovaných místnostech je nutné myslet na větší ztráty vody dýcháním suchého vzduchu a hradit je zvýšeným příjmem vody stejně jako při fyzické námaze či při onemocnění spojeným se ztrátou vody (průjmy, horečka, zvracení).
Potraviny
- Jezte lehká, snadno stravitelná jídla – studené polévky, zeleninové saláty bez majonézy, chlazenou zeleninu a ovoce, jogurty, mléčné koktejly, osvěžující pomazánky.
- Omezte tučná a na bílkoviny bohatá jídla, která zvyšují produkci tepla v organizmu.
- Jezte častěji v menších dávkách.
- Vyhýbejte se snadno se kazícím potravinám (lahůdky, měkké salámy atd.), které mohou být zdrojem infekce.
Klimatizace
Klimatizace není nejvhodnějším prostředkem k tomu, jak se zchladit. Prudké změny teplot jsou pro lidský organismus nebezpečné.
- Může dojít k prochladnutí a oslabení imunitního systému.
- Prvotním příznakem bývá škrábání a bolest v krku.
- Klimatizace navíc snižuje vlhkost vzduchu a vysušuje tak nosní sliznice. Zdravou sliznici dýchacích cest pokrývá vrstvička hlenu, která ji chrání proti vpádu virů.
- Je-li to jen trochu možné, nastavte klimatizaci tak, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou nebyl víc než pět až sedm stupňů Celsia. V opačném případě noste neustále při sobě další vrstvu oblečení.
Zdravotní rizika
Rtuť teploměru překonala třicítku. Potíte se. Už ani pobyt ve stínu vám neposkytne vytouženou úlevu. Začíná vás bolet hlava, celkově je vám nevolno. Také už jste někdy zažili podobné příznaky? Léto je v plném proudu, a tak byste se měli naučit, jak jim předcházet.
Úpal a úžeh: Čím se liší?
Úpal a úžeh se někdy mylně spojuje dohromady. Proto si na úvod vysvětlíme, jak a čím se tyto stavy liší.
Při
úpalu je porušená tepelná regulace těla. Vaše tělo vyrobí větší množství tepla, než kolik umí
vydat formou pocení. V důsledku toho se přehřívá. Úpal si můžete způsobit například dlouhodobým pobytem v prostředí
s příliš vysokou vzdušnou vlhkostí (např. v autě), po příliš velké fyzické námaze, ale také když se
nevhodně obléknete (například zimním oblečením v létě) a samozřejmě i příliš malým příjmem tekutin.
Příčinou
úžehu je naproti tomu dlouhý pobyt na slunci bez nutné ochrany (pokrývka hlavy, sluneční
brýle). V létě se proto setkáte spíše s úžehem než s úpalem.
Pomůže klid, obklady a chlazené nápoje
Některé příznaky obou stavů jsou velmi podobné, platí to zejména o bolestech hlavy, pocitech na zvracení a nevolnosti. Při úpalu navíc z přehřátí mohou vznikat horečky, postižený rychle dýchá, má zvýšený tep, horkou kůži. V extrémních případech dojde i ke vzniku křečí, pacient ztrácí vědomí, neorientuje se, dojde k zástavě dechu a oběhu. Úžeh je charakteristický celkovou nevolností. První pomoc pro oba stavy je ale v podstatě stejná. Pomáhá pobyt v chladnější místnosti nebo minimálně ve stínu, uložení na postel, studené obklady. Jestliže pacient nezvrací, mohou se mu podávat vlažné a chladnější nápoje.
Pijte pravidelně, ale nepřehánějte to
Další zdravotní komplikace hrozí při dehydrataci, ale také opačnému stavu, tedy při přepití. Při dehydrataci dojde k poklesu obsahu vody v těle pod hranici cca 60–70 %. V takovém případě trpíte žízní, bolestmi hlavy, váš puls se zrychluje, moč tmavne. K dehydrataci dojde, když se při velkém horku hodně potíte a zapomenete pravidelně pít. Proto v horkých letních dnech pijte 3–4 litry tekutin. Pokud příjem tekutin podceníte a budete se snažit svůj deficit dohnat najednou, může vám naopak hrozit přepití. Při něm dochází k odplavení sodíku z těla, mohou se objevit poruchy vědomí, nevolnost, křeče, bolesti hlavy, zmatenost, nebo dokonce dojde i ke kolapsu. Pomocí je lékařská injekce se solným roztokem, která dodá chybějící sodík.
Jak se vyhnout popsaným stavům?
1. Dodržujte pitný režim. V teplých letních dnech nikdy nezapomeňte mít v tašce s sebou láhev vlažné neperlivé vody. Pokud ovšem zapomenete pít, nesnažte se všechno dohnat rychle na ex a pijte pomalu a pozvolna.
2. Vyvarujte se pobytu v příliš teplých místnostech bez klimatizace. Dávejte pozor na správné seřízení klimatizace. Příliš velké rozdíly mezi teplotou v klimatizované místnosti a venku mohou také způsobovat zdravotní problémy jako rýmy, letní nachlazení, bolesti zad. Platí, že rozdíl teplot by neměl být vyšší než 10 °C.
3. Za slunečného teplého počasí nevyrážejte ven bez pokrývky hlavy (klobouk, šátek). Chráníte se tím před zvýšeným působením slunečních paprsků. Nezapomínejte ani na sluneční brýle s UV filtrem 400, který pohlcuje sluneční paprsky s délkou 400 nanometrů a méně. Zabráníte poškození oční sítnice.
4. Pokud je to možné, nevycházejte v době největších veder ven v období mezi 10.–16. hodinou. Pobyt na velmi slunných místech omezujte jenom na nezbytnou dobu.
5. V horku se vyvarujte náročných fyzických a sportovních aktivit, na které nejste zvyklí.
Čtětě více: http://www.trvalefit.cz/5-zasad-pro-letosni-leto/#ixzz3aho1ZilO
Zdroj :
http://www.lidovky.cz/lekar-radi-at-kazdy-dela-v-horku-co-vydrzi-jen-at-u-toho-pije-poo-/zpravy-domov.aspx?c=A100711_111842_ln_domov_mk
http://www.celostnimedicina.cz
http://www.pocasinacesty.cz