Maďarsko – tipy na výlet

CO MUSÍTE VIDĚT

Mezi nejpopulárnější místa pro dovolenou v Maďarsku patří okolí Balatonu, Dunaje, Budapešť a vyhlášené maďarské lázně.

Budapešť

Budapešť má jedinečnou atmosféru, která vás bude doprovázet, kamkoli se vydáte. Třeba na cestě za starobylými památkami, které připomínají zlaté časy rakousko-uherské monarchie, nebo při výletu do slavných lázní, které jsou relaxačním rájem.  Dále se můžete vydat do útulných kavárniček, stylových barů, za tradičním vínem, pikantními klobáskami nebo do víru rodinné zábavy ve Vidám parku. Budapešť je zkrátka jako stánek s lahůdkami, v němž si každý vybere podle své chuti.

  • Hrad a hradní komplex – Pokud navštívíte Budapešť, rozhodně věnujte pozornost zdejšímu hradu. Je na něj krásný výhled od Dunaje. Hradní komplex se nachází v 1. městském obvodě, v Budíně. Najdete zde královský palác, tři kostely, několik muzeí, historické budovy, náměstí a také restaurace.
  • Markétin ostrov – Obydlen byl už ve 12. století. O sto let později zde vyrostl dominikánský a františkánský kostel. Církevní budovy však vzaly za své během turecké nadvlády. Ve druhé polovině 19. století tady byly objeveny termální prameny, které se zasloužily o vznik zdejších lázní. Dnes je Markétin ostrov oblíbeným místem k relaxaci a rádi jej vyhledávají všichni obyvatelé. Na tento několikakilometrový ostrůvek klidu je totiž zakázán vjezd motorovým vozidlům. Můžete se tu ale prohánět na kole či na bruslích. Více než pět kilometrů dlouhá běžecká dráha a tenisové kurty jistě potěší všechny sportovně založené návštěvníky. Děti naopak ocení ohradu s malou zoologickou zahradou a zamilovaný pár či náruživý čtenář jistě nepohrdne lavičkou, kterých je na Markétině ostrově nespočet.

  • Budapešťské lázně
    • Vzhledem k tomu, že se Budapešť nachází na geologickém zlomu, vyvěrá zde na povrch 120 pramenů. Není tedy divu, že je tato metropole městem lázní. V provozu jsou i čtvery lázně, které pochází ještě z dob osmanské říše (Rudas, Rácz, Király a Császár) a vynikají svou architekturou.
    • Széchényiho lázně – Jeden z největších lázeňských komplexů v Evropě ukrývá neobarokní budova Széchényiho lázní. Ty od roku 1876 hostí muže i ženy, kteří si zde regenerují zejména nemocné klouby a pohybové ústrojí. Bazény s minerálními vodami různých teplot se nacházejí jak uvnitř, tak venku. Kromě nich tu najdete i vířivky, sauny nebo parní lázně. Některé bazény jsou součástí zdravotnického komplexu, jiné jsou k dispozici i široké veřejnosti.

Balaton

  • Největší jezero ve střední Evropě, právě pro svou velikost se mu také říká Magyar tenger (Maďarské moře).
  • Pobřeží jezera je nejdůležitější lázeňskou oblastí a po Budapešti druhým nejoblíbenějším cílem turistů v Maďarsku. Jsou zde minerální a termální prameny.
  • Jelikož má Balaton poměrně mělké dno a voda není hluboká, prohřívá se rovnoměrně až do dna. Letní teplota vody je 20 – 27 °C. Zvláště jižní strana jezera je výhodná pro koupání rodiny s dětmi, neboť až ve vzdálenosti 300 – 500 metrů od břehu dosahuje hloubka vody 2 m. Na severním pobřeží je tato hranice místy již na 10 – 20 metrech od břehu, navíc je téměř celé zarostlé rákosem.

Tokajská vinařská oblast

Možná jste už ochutnali tokajské víno a víte, jak se rozplývá na jazyku. Poznejte kraj, odkud pochází, Vinařskou oblast Tokaj, která je pod ochranou UNESCO a byla první uzavřenou vinařskou oblastí na světě. V Tokaji najdete spoustu rodinných vinných sklepů, nejznámějším z nich je Rákocziho sklep přímo na náměstí. Zúčastnit se můžete i řady akcí, jako je Festival tokajského vína.

Šoproň

Víte, kde končí Rakousko a začíná Maďarsko? Ano, v Šoproni. Zdejší obyvatelé se po první světové válce rozhodli v referendu k příslušnosti k Maďarsku a vysloužili tak Šoproni titul “Nejvěrnější město.” Jako jediné maďarské město má Šoproň neporušené historické jádro a vchází se do něj tzv. Bránou věrnosti. Dominantou města je Požární věž, ze které je za pěkného počasí vidět až na rakouské Alpy, dále by vám neměl uniknout Kozí kostel a barokní domy na náměstí, kde dodnes bydlí lidé. Za pozornost stojí i jedna z nejstarších synagog v Evropě. 

Skanzen Hollókő

Vesnička Hollókő se nachází v lesnatých kopcích na severu Maďarska blízko hranic se Slovenskem a díky své tradiční zástavbě ze 17. století si zasloužila zápis na Seznam světového dědictví UNESCO. Lidé zde žijí v selských domech, dodržují starodávné folklorní zvyky a často je potkáte v krojích. Také zdejší nářečí se velmi liší od současné maďarštiny. Je to skutečný živý skanzen a zažít zdejší barvitou kulturu rozhodně stojí za to.

Debrecen

Pokud vás zajímá kultura a historie a rádi si prohlížíte významná města, zajeďte si také do druhého největšího maďarského města Debrecenu. V minulosti se toto město stalo střediskem revoluce a boje za svobodu v letech 1848-49 a díky náboženským souvislostem si získalo přídomek “kalvinistický Řím”. V centru nesmíte minout Velký kostel, tzv. uříznutý Malý kalvinistický kostel a Déri muzeum. Odpočinek pak najdete v části zvané Velký les, kde se nachází i botanická a zoologická zahrada, krásný univerzitní areál a termální lázně.

Termály Maďarsko

Maďarsko (podobně jako jeho soused Slovensko) je také země bohatá na výskyt různých termálních pramenů. Jejich počet je poměrně vysoký, takže kdekoliv se na území Maďarska pohybujete, je velmi pravděpodobné, že narazíte na nějaký ten pramen, u kterých jsou špičkově vybavené lázně a wellness na světové úrovni. Zdejší lázeňská kultura se pyšní 500 letou tradicí. Nejznámější termální lázně Maďarska jsou Budapešť, Bükfürdő, Hajdúszoboszló, Hévíz, Sárvár, Zalakaros, Bogács, Dombóvár, Eger, Egerszalók, Győr, Gyula, Harkány, Hegykő, Miskolctapolca, Kehidakustány, Debrecen a další.

KAM S DĚTMI

Budapešť

Město má co nabídnout i dětem, proto neváhejte a vezměte je klidně na výlet s sebou. Je zde spousta outdoorových i indoorových aktivit takže se ratolesti nemusí nudit ani za nepřízně počasí.

  • Park Vidám
    • Zábavní park (trochu ve stylu Prateru), který se nachází nedaleko lázní Széchenyi.
    • Nabízí různé atrakce a je takovým již spíše tradičním parkem, než-li super moderním.
  • Budapešťská botanická a zoologická zahrada
  • Budapešťský Velký cirkus
  • Plavba lodí po Dunaji
  • Návštěva lázní či Markétina ostrova (viz kapitola Co musíte vidět)
  • Palác zázraků (Csodák Palotája) – Zde naleznete spoustu logických her, pokusů, úkolu a klamů.

Balaton – ubytování s dětmi

Siofók

  • Royal Meditteran
    • Aparthotel situovaný přímo na břehu Balatonu, s vlastní pláží.
    • Všechny apartmány jsou klimatizované, vybavené kabelovou TV s plochou obrazovkou a mají dobře vybavenou kuchyň s jídelní částí a koupelnu se sprchou.
    • Dětské hřiště.
  • Piknik Welness Hotel
    • Pěkný rodinný hotel s vynikající kuchyní se nachází ve velké zahradě na cca 10 000 m2, v klidném místě Balatonkiliti, 5 km od jezera.
    • Dětské all inclusive, hřiště.
  • Balatonlelle
    • Apartmány Alka Superior
      • Pouhých 50 metrů od soukromé pláže.
      • Venkovní bazén, hřiště, lázně, wellness centrum a ubytování s možností vlastního stravování a bezplatným Wi-Fi.
      • Klimatizace, TV s plochou obrazovkou, terasu s výhledem na jezero, plně vybavený kuchyňský kout s troubou a mikrovlnnou troubou a vlastní koupelnu se sprchou.
    • Tihany
      • Prázdninový Komplex Club Tihany
        • Komplex se širokou nabídkou aktivit pro velké i malé.
        • V klidné oblasti na poostrově Tihani, přímo u jezera.
        • Pro děti hřiště, brouzdaliště. Miniklub v letní sezoně 6x tydně.

CO MUSÍTE OCHUTNAT

Základním maďarským pokrmem je chléb, výrazně převažuje chléb bílý, který je opravdu vynikající, v supermarketech se dá sehnat i tmavý chléb.

Dále se zde konzumuje velké množství masa, především hovězího a vepřového, méně kuřecího. Zejména na Balatonu a u jiných jezer a řek jsou populární ryby (např. domorodý balatonský candát – „fogas“).

Nejčastěji používaným kořením je v maďarské kuchyni paprika, která se v restauracích dává na stůl spolu se solí a pepřem. Velmi oblíbenými surovinami jsou i zelí a zakysaná smetana. Mimořádné oblibě se těší obalovaná a smažená jídla – v této úpravě se objevují i ryby a různé druhy zeleniny.

Mezi polévkami objevíte i netradiční studenou ovocnou polévku. Z Maďarska pochází některé u nás dobře známé potraviny, především čabajka – pikantní suchá klobása kořeněná paprikou. Podle města Debrecen se jmenuje debrecínka, uzenina, se kterou se běžně setkáváme v obchodech. Také výraz čalamáda (míchaná nakládaná zelenina) pochází z maďarštiny. Maďaři také jedí rádi sladké, vedle palačinek jsou vynikající jejich štrúdly s tvarohem a koprem, mákem nebo švestkami.

Typické maďarské pokrmy

Gulyás – nejtypičtější maďarský pokrm. Na rozdíl od našeho guláše jde v podstatě o vydatnou polévku z hovězího masa, brambor a cibule, to vše okořeněné sladkou nebo pálivou paprikou. Pastevci si ji vařili v kotlíku zvaném gulyás a právě odtud pochází název jídla.

Pörkölt – je bližší tomu, co nazýváme gulášem my. V pörköltu je maso (lze použít jakékoliv), rajčata, cibule, česnek a mletá červená paprika, dále může být přidaná zakysaná smetana. Je-li v pokrmu smetana, používá se pro omáčku s paprikou spíše název paprikás.

Halászlé – hutná rybí polévka z několika druhů ryb s rajčaty a zelenými paprikami a kořeněná mletou paprikou. Sama o sobě se dá jíst jako hlavní jídlo. Původně šlo o jídlo maďarských rybářů, které se vařilo u řeky v kotlíku nad ohněm.

Lángos – i u nás prodávaná placka z kynutého těsta smažená ve vrstvě oleje. Prodává se na ulici v rychlém občerstvení v mnoha variantách, např. se zelím, česnekem, ovčím sýrem, šunkou nebo koprem.

Zdroj:
www.budapest-pruvodce.cz
www.pruvodce-budapest.cz
www.wikipedia.org
www.mundo.cz