Chorvatsko – tipy na výlet
- Trasy na dovolenou
- Tipy na výlet
- Dopravní a místní předpisy
- Počasí a průměrné teploty
- Slovník
- Užitečné kontakty
- Jak cestovat s dětmi/zvířaty
CO MUSÍTE VIDĚT
Průzračně čistá voda, členité písčité i oblázkové pláže, malebné zátoky, stovky ostrůvků, vodní sporty, rybolov, ale hlavně báječné koupání a odpočinek u moře – to je dovolená v Chorvatsku.
Hlavním městem Chorvatska je Záhřeb. Tuto živoucí metropoli najdete ve vnitrozemí na severozápadě Chorvatska. Dalším velkým chorvatským městem je Dubrovnik, který je již několik let zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO, a je jedním z nejvíce navštěvovaných měst v celé oblasti. Celé Jadranské pobřeží s jeho četnými ostrovy je velmi lákavé – zkuste navštívit třeba města Rijeka, Split, Zadar, Makarska ale i další. Ve vnitrozemí pak najdete oblíbený cíl zejména pro zahraniční turisty – Plitvická jezera, nádhernou soustavu jezer, zasazených ve vápencové krajině.
Národní park Plitvická jezera
Národní park Plitvice byl založen v roce 1949 a od roku 1979 je na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Tvoří ho soustava 16 jezer propojená vodopády a kaskádami a celý zabírá plochu 295 km2. Jezerní soustavu obklopují zalesněné masivy Male Kapele a Plješivce. Jezerní soustava je rozdělena na horní patro s 12 jezery a dolní patro se 4 jezery. Park leží ve vápencové proláklině a neustále mění svou tvářnost narůstáním travertinových hrází, erozí travertinových bloků a dalších vlivů. Film Poklad na stříbrném jezeře ukazuje jenom zlomek toho, co mohou návštěvníci vidět ve skutečnosti.
Národní park Krka
Chorvatský národní park Krka je soustava peřejí, kaskád a vodopádů, pod kterými se můžete vykoupat. Je zde také možnost podniknout výlet lodí kaňonem řeky Krka až k Rošskému vodopádu – Roški slap a na ostrůvek Visovac, kde se nachází františkánský klášter a museum. Odbočka do národního parku Krka je na dálnici před Šibenikem.
Trogir
Město s přístavem v nejužší části kanálu Trogir. Původní část města leží na ostrůvku, spojeným s pevninou kamenným mostem, přecházejícím přes úzkou úžinu a s ostrovem Čiovo, na který se město rozšířilo, pohyblivým mostem, který se nikdy nezvedá. Díky své nádherné poloze, zachovalému středověkému vzhledu a četným kulturním památkám se stal Trogir slavným turistickým městem/muzeem. Představuje jedno z nejkrásnějších měst na jaderském pobřeží. Město zvané Tragurion bylo na tomto místě postaveno Řeky ve 3. stol. př. n. I. Na konci 1. stol. př. n. I. se stalo římskou osadou Tragurium a rozvinulo se v městské osídlení se sítí uliček, městského náměstí, sakrálních staveb a obranné zdi.
Aquaparky v Chorvatsku
Pro ty z vás, kteří si rádi zpestří dovolenou u Jadranu nějakou akční zábavou jsme připravili přehled aquaparků v Chorvatsku. Pokud máte rádi vodní atrakce, nechte se inspirovat a vyberte si pro vaši dovolenou v Chorvatsku lokalitu, kde budete mít některý z aquaparků v dosahu.
Aquacolors (Poreč)
Aquapark Aquacolors se nachází u města Poreč nedaleko komplexů Zelena a Plava Laguna na ploše více jak 100.000 m². Centrální atrakcí aquaparku je 2.700m² veliký bazén s vlnobitím, kde můžete vyzkoušet pořádné vlny. V aquaparku najdete celkem 12 různých tobogánů a skluzavek v délce až 200m.
Aquapark Istralandia (Novigrad)
Aquapark Istralandia se rozkládá na ploše 80.000 m² necelých 7 km od města Novigrad. Aquapark je dobře dosažitelný z dálnice A9 a nachází se hned u sjezdu „Novigrad-Nova Vas“. Istralandia nabízí celkem 4.500m² vodních ploch a více jak 1.6 km sjezdů, tobogánů a skluzavek, z nichž nejvyšší skluzavka dosahuje výšky 27 metrů.
Aquapark Solaris (Šibenik)
Aquapak Solaris je první tématický vodní park v Chorvatsku. Aquapark je součástí stejnojmenného hotelového komplexu, kempu a jachtařské maríny. Nachází se v rodinné části rezortu vedle Solaris hotelu Andrija a Solaris hotely Jakov.
Aquapark se nachází na ploše 7.800m², je postaven v pirátském stylu a nabídne vám 6 různých skluzavek a tobogánů kdy nejvyšší z nich začíná ve 13,5 metrech.
Aquapark Čikat (Mali Lošinj)
Aquapark Čikat je součástí stejnojmenného kempu na ostrově Lošinj a je obklopen borovým lesem. Nachází se na ploše 6.300m² a jeho bazény a vodní atrakce s mořskou vodou zabírají plochu 2.400m². V aquaparku najdete plavecký bazén 33x25m, rekreační bazén s hydromasáží, rekreační bazén s vodními atrakcemi (vodní rampa, vodní hrad, fontány a další), rekreační bazén se skluzavkou v délce 110m začínající ve výšce 8m a pro ty nejmenší jsou tu i 2 bazény se skluzavkou.
Doporučená letoviska:
Dubrovník
Je jedním z nejvýznamnějších turistických center Jaderského moře. Říká se mu také
„perla Jadranu“. Město vždy prosperovalo z námořního obchodu. Ve středověku, jako Dubrovnická Republika
(Respublica Ragusina), dokonce začal jako jediný východojadranský městský stát konkurovat Benátkám.
Dubrovník s okolím (prakticky celá Dubrovnicko-neretvanská župa) je exklávou Chorvatska (jakož i Evropské unie), která je od zbytku území Chorvatska oddělena krátkým úsekem pobřeží patřícím Bosně a Hercegovině (s hercegovským letoviskem Neum).
Patří mezi nejcennější památkové komplexy v jihovýchodní Evropě; proto byl již v r. 1979 zařazen do celosvětového seznamu kulturního dědictví organizace UNESCO. Nejcennější památkou je ucelený fortifikační systém města, který se zachoval neporušený. Tvoří jej 1940 metrů hradeb z 8. až 17. stol, které jsou místy až 6 metrů silné. Dubrovník je i centrem sportů, zejména vodních, především na poloostrově Lapadu západně od starého města, kde je velká hotelová a rekreační oblast. Nejexkluzivnější hotely jsou v jižní části, na předměstí Ploče.
Rijeka
Rijeka je oblíbené turistické letovisko – jednak pro své památky, pozůstatky římského
osídlení či výstavné korzo a úzké uličky ve středu města, jednak pro mořské pobřeží. Jsou zde také divadla,
univerzita (1973), galerie a mnoho muzeí.
Zadar
Město samo je pro své početné cenné historické a kulturní památky i pro svá kulturní
zařízení jedním z nejpřitažlivějších míst v Dalmácii.
Zařízení pro cestovní ruch jsou v Zadaru soustředěna především v letovisku na severním předměstí zvaném Borik (též Puntamika). Letovisko má starou lázeňskou tradici, je krásně upraveno, má bohatou vzrostlou vegetaci. Jižně od Zadaru se rozkládá další letovisko, mladší a menší Kolovare, s pěknými plážemi a dobrými sportovními a zábavními možnostmi.
Zadar má jednu novou velkou atrakci – “Mořské varhany”, kterou lze najít na nedávno upraveném nábřeží v nejzápadnější části starého města (Morske orgulje). Na stejném místě se nachází i světelná instalace “Pozdrav slunci” (Pozdrav suncu), jejíž efekty jsou k vidění pouze za tmy (viz aktualita: Pozdrav Slunci – další světová atrakce Zadaru).
Dostupnost Zadaru výrazně ovlivnila dálnice Záhřeb – Split (dokončena v červnu 2005), ze které vede do města přípojka.
Makarska
Díky krásné krajině sem již v první polovině 20. století začali jezdit turisté,
včetně československých, a celé oblasti se začalo říkat Makarská riviéra. Město je proslulé též svou promenádou
s malými obchůdky a kavárnami. Jedinými významnějšími stavbami zde jsou kostel svatého Marka z 18. století a
františkánský klášter s malakologickým muzeem.
Hvar
Hvar se vyznačuje velmi mírným příjemným podnebím a vyniká největším počtem hodin
slunečního svitu na celém východním Jadranu. Členité severní pobřeží ostrova s velkým hlubokým Starigradským
zálivem (Starigradski zaljev) a s celou řadou nádherných zátok patří k nejvyhledávanějším částem
Chorvatska pro pěkné koupání.
Pag
Pobřeží ostrova je rozčleněno několika hlubokými zálivy, které obklopují oblázkové a
písečné pláže. Na jihovýchodě ostrova leží krasová jezera Velo blato a Malo blato. U města Pag
se rozkládají velké saliny (Paške solane) o ploše přes 3 km², z nichž se odedávna odpařováním
mořské vody získává sůl. 33 000 tun získaných každým rokem představuje 2/3 produkce soli v Chorvatsku.
KAM S DĚTMI
Rajská pláž (Rajska plaža – Crnika) na ostrově Ráb
Je to písečná pláž, jedna z nejznámějších
tohoto typu na Jadranu, a jako taková patří k nejvyhledávanějším a nejnavštěvovanějším, především právě rodinami
s malými dětmi. Právě pro ty nejmenší je ideální zdejší mělčina, která pokračuje desítky metrů daleko od břehu,
teplé moře a jemný písek, ideální pro malé stavitele hradů. Rajská pláž se nachází v severní části ostrova Rábu,
u obce Lopar. Právě okolí Loparu, především poloostrov Lopar, se může pochlubit velkým počtem krásných písčitých
pláží. Návštěvník si tu může vybrat mezi 22 plážemi
(tři z nich jsou naturistické: Ciganka, Sahara a Stolac), ale největší a nejkrásnější z nich je právě Rajská pláž, dlouhá 1,5 km. Při pláži se rozkládá hotelový komplex San Marino a velký kemp téhož jména (má kapacitu 3 500 návštěvníků). Pláž vyhledávají jak rodiny s dětmi, neplavci a starší lidé, tak i mladí lidé, které přitahuje i široká možnost zábavy, sportování a dalších aktivit, např. tenisové kurty, hřiště pro plážový volejbal, areál pro minigolf, stoly na stolní tenis, potápěčské centrum, do okolí vedou cyklostezky apod. Přímo na pláži je tobogan, trampolíny a různá hopsadla, pro děti pak různá hřiště, indiánská vesnice, kde se mohou svézt na ponících, pomalovat se válečnými barvami nebo se naučit nějaké indiánské dovednosti. Lze si zajezdit na vodních lyžích, banánech, skútrech, šlapadlech nebo se vznášet na padáku nad vodní hladinou. Rovněž obchodů, stánků s občerstvením, barů a dalších pohostinských a zábavních podniků je tu celá řada, ať už na pláži, v jejím zázemí nebo v přilehlém kempu.
Zátoka Sunčana uvala na ostrově Lošinj
Zátoka Sunčana uvala (Slunečná zátoka) se
nachází u čtyřhvězdičkových hotelů Vespera a Aurora, asi 20 minut pěší chůze po upravené promenádní cestě z
centra letoviska Mali Lošinj. Krásná oblázková pláž Veli žal je jak stvořená pro děti, zatímco okolní skalnaté
pobřeží je spíše vhodné pro dospělé. Okolí tvoří borové lesy. Pláž je vybavená sprchami, převlékárnami, WC,
lehátky a slunečníky. V těsné blízkosti stojí restaurace Veli žal. Rovněž zábavních a sportovních příležitostí
je řada – služby pro provozování sportů na vodě a různých atrakcí. Mezi hotely Vespera a Aurora se rozkládá na
ploše 3000 m2 komplex venkovních bazénů. Právě “Family Hotel Vespera” je speciálně vybaven pro rodiny s dětmi a
plně se specializuje na rodinnou klientelu a organizaci jejích pobytů u moře. Hotel byl v loňském roce kompletně
obnoven a disponuje širokou paletou služeb pro specifické potřeby a přání dětí různého věku a orientuje se též
na pomoc rodičům tak, aby jim usnadnil péči o jejich děti při pobytu v hotelu.
CO MUSÍTE OCHUTNAT
Kuchyně jadranského přímoří je velmi pestrá, nabízí jídla ovlivněná gastronomií italskou a mnohdy i rakouskou. Zanechala zde své stopy i doba tureckého panství, takže tu jsou domovem i různé zeleninové závitky s masovou náplní (např. tzv. arambašići) a hlavně čevabčiče a ražniče.
V oblasti Kvarneru a Istrie je chutnou specialitou jehněčí nebo telecí maso pečené pod tzv. pekou, což je železný poklop, pod nímž se dříve na venkově pekl chléb. Nádoba se staví do žhavého popela. Tento způsob přípravy masa se rozšířil i do dalších částí přímoří. V Istrii a v oblasti Kvarneru se používá název čripnja.
Jehněčí nebo výborné skopové je tu vůbec častou součástí jídelníčku. Po celém pobřeží je oblíbené jehněčí pečené na rožni nebo v troubě (v poslední fázi se s ním společně pečou vařené brambory). V okolí Šibeniku se připravuje jehněčí jako tzv. visovačka begovica, což je maso dušené s kyselým ovčím mlékem.
Nápoje
Káva (kava) je nezbytná stejně jako u nás. Podává se téměř výlučně espreso, v
maličkých šálcích, velmi silné. Nevyhovuje-li vám takto silná káva, objednejte si dvojité espreso (dupli
espreso) nebo tzv. dugi či duži espreso (tedy dlouhé nebo delší), kde je větší
množství tekutiny, ale stejné množství kávy.
Nabídka alkoholických i nealkoholických nápojů je široká. Chorvaté nejčastěji volí vinné střiky. Červené víno se míchá s vodou v tzv. bevandu, bílé se sodovkou v tzv. špricer čili střik, případně gemišt, kde místo sodovky je minerálka. Při objednávce si host nechá přinést víno a zvlášť vodu nebo sodovku (kisela voda) a namíchá si nápoj sám podle své chuti. Je to velmi osvěžující a ke zdejším pokrmům vhodné.
Ještě několik informací o víně. Je tu tolik druhů, že je dost těžké se v nich za krátkou dobu pobytu vyznat. Většina, i ta lehká stolní vína, jsou však dobrá, nepančují se. Podle kvality se chorvatská vína rozdělují na základní kategorie: “stolno vino” (stolní), “kvalitetno vino” (odpovídá našemu jakostnímu vínu), “vrhunsko vino” (odpovídá našemu vínu s přívlastkem).